2019. március 6-án a KEM (Komárom-Esztergom Megyei) Pedagógiai Szakszolgálat Székhelyintézményében Kereki Judit egy szakmai workshop keretében tájékoztatást tartott az EFOP-195-ös projektről. A témában megjelent cikk az alábbi linken olvasható.
https://kempsz.webnode.hu/l/masolat-pedagogiai-szakszolgalatok-hete-2019-aprilis-8-12/
2019. március 13. Sajtónyilvános szakmai előrehaladási tájékoztató (EFOP-124, EFOP-126, EFOP-195) – helyszín: Családbarát Magyarország Központ
A tájékoztatón elhangzott, hogy a projekt elsődleges célja, hogy egy egységes gyermekút kialakításával az eltérő, megkésett fejlődésű gyermekek és családjaik már az iskoláskor előtt hatékonyabb, magasabb színvonalú ellátást kaphassanak. A projekt célkitűzéseiről Kereki Judit szakmai vezető tartott előadást. A témában megjelent cikk az alábbi linken olvasható.
https://vasarnap.hu/2019/03/13/a-csaladbarat-orszagert/
2019. április 13-án a csalad.hu oldalon Kereki Judit projekt szakmai vezetővel készült interjú olvasható.
https://csalad.hu/csaladban-elni/egyenes-ut-a-fejlodeshez
2019. június 19. Három projekt – egy cél szolgálatában, sajtóesemény (EFOP-124, EFOP-126, EFOP-195) - helyszín: Családbarát Magyarország Központ
Kereki Judit a sajtóeseményen elmondta, hogy a projekt a gyermekek 0-6 éves kora között az eltérő, megkésett fejlődés felismerésének és az alkalmazott terápiás, fejlesztő eljárások megismertetése érdekében mintegy tízezer szakember képzését indította el az érintett ágazatokban (egészségügy, köznevelés, szociális, gyermekvédelmi, gyermekjóléti terület), valamint mentálhigiénés támogatást nyújt szakembereknek és szülőknek egyaránt. A témában megjelent cikkek az alábbi linken olvashatók.
http://csalad.hu/cikk/mindent-a-csaladokert
https://www.origo.hu/itthon/20190619-harom-europai-unios-projekt-a-csaladbarat-orszagert.html
2019. július 05-én a Karc FM rádióban, egy interjú keretében Kereki Judit a „Gyermekút” projektről beszélt. Az interjú az alábbi linken hallgatható meg.
2019. október 2. Sajtónyilvános szakmai előrehaladási tájékoztató (EFOP-124, EFOP-126, EFOP-195) - helyszín: Családbarát Magyarország Központ
Az eseményen elhangzott, hogy a „Gyermekút” projekt olyan komplex mozgó hálózat kialakítását és hosszútávú fenntartását vállalta, melyben a szolgáltatást nyújtó szakemberek helybe történő szállításával minden gyermek hozzájut a szükséges ellátásokhoz. A témában megjelent cikk az alábbi linken olvasható.
https://csalad.hu/projektek/az-eroszak-semmire-sem-megoldas
A csalad.hu oldalon számos cikk jelent meg a projekt témáihoz kapcsolódóan, ezen belül kifejezetten a projektről, annak előrehaladásáról, tevékenységeiről is szólnak írások, amelyek az alábbi linkeken olvashatóak:
https://csalad.hu/projektek/mindent-a-gyermekut-projektrol
https://csalad.hu/projektek/iskolapadban-a-pedagogusok-a-kisgyermekek-fejleszteseert
https://csalad.hu/csaladban-elni/egyenes-ut-a-fejlodeshez
2020. augusztus 04. Kossuth Rádió – Vendég a háznál – Szülőség tréning (megszólalók: dr. Görbe Éva CSBO oktatási igazgatóhelyettes, Bence Boglárka, Ambrózai Anikó és Ilyés-Dubecz Dorottya csoportvezetők, workshopon résztvevők, Madar Alexandra, Menedékház Alapítvány Családok Átmeneti Otthona). Az interjú az alábbi linken hallgatható meg.
2020. október 20-21-22. Gyermekút honlap és applikáció témában az alábbi helyeken jelentek meg cikkek: Budapest24.hu; ZetaPress.hu; Metropol.hu; Mixonline.hu
A Gyermekút weboldalon olyan szakmai anyagok állnak rendelkezésre, amelyek átfogó, ugyanakkor könnyen érthető ismereteket nyújtanak a 0-6 éves gyermekek életkori sajátosságairól. Így a szülőknek tanácsokat, útmutatót kínálnak a gyermekük születésétől az iskolakezdésig. A weboldalon található szakmai anyagok mellett a gyermekút alkalmazás szükség esetén célzott támogatást nyújt, összeköttetést biztosít szülők és szakemberek között. A cikkek az alábbi linkeken olvashatóak.
http://www.zetapress.hu/belfold/115635
https://metropol.hu/programok/kultura/keznel-a-segitseg-gyermekut-alkalmazas-szuloknek-72427/
https://mixonline.hu/Cikk.aspx?id=180098
A csalad.hu oldalon számos cikk jelent meg a projekt témáihoz kapcsolódóan, ezen belül kifejezetten a projektről, annak előrehaladásáról, tevékenységeiről is szólnak írások, amelyek az alábbi linkeken olvashatóak:
https://csalad.hu/projektek/keznel-a-segitseg-gyermekut-alkalmazas-szuloknek
2021. január 13. Eszterházy Károly Egyetemen megtartott sajtónyilvános eseményről és szakmai workshopról az alábbi helyeken jelentek meg cikkek: csalad.hu; Heol.hu; Szuperinfo Eger
A megkésett, eltérő fejlődésű gyermekek minél korábban kerüljenek megfelelő szakemberhez és később se essenek ki a rendszerből – ez a Gyermekút projekt célja. Kereki Judit, a projekt szakmai vezetője erről egy szakmai workshop keretében beszélt, ahol szakanyagokat adott át az egri egyetemnek. A kapcsolódó cikkek az alábbi linkeken olvashatóak.
https://csalad.hu/csaladban-elni/gyermekut-egyseges-kepzes-a-hatekony-fejlesztesert
Az eseményről videofelvétel is készült, ami az alábbi linkeken nézhető meg.
https://www.facebook.com/934721749914010/videos/2857330917833871/ Líceum TV- Eger
http://www.tveger.hu/2021/01/13/a-korai-fejlesztest-hangsulyozza-az-egyetem-uj-projektjeben/ Eger televízió
A csalad.hu oldalon számos cikk jelent meg a projekt témáihoz kapcsolódóan, ezen belül kifejezetten a projektről, annak előrehaladásáról, tevékenységeiről is szólnak írások, amelyek az alábbi linkeken olvashatóak:
https://csalad.hu/projektek/akkreditalt-tovabbkepzes-indul-gyermekekkel-foglalkozo-szakembereknek
2021. március 13. Manna FM rádióban egy interjú keretében Futó Gabriella az 195-ös projekt szakmai szakértője a „Gyermekút” projektről beszélt. Az interjú az alábbi linken hallgatható meg.
A Duna TV Család-Barát Magazin 2021. április 14-ei műsorában Kereki Judit a projekt szakmai vezetője és Futó Gabriella szakértője adott tájékoztatást az 1.9.5. „Gyermekút” projektről, a kezdeményezést közérthető kontextusba helyezve.
2021. május 20-án Sajtónyilvános esemény keretében együttműködési megállapodást kötött CSBM a Semmelweis Egyetem Pető András Karával, ahol az 1.9.5. „Gyermekút” projekt keretében kifejlesztett szakmai anyagok is átadásra kerültek az intézmény részére. Az esemény kapcsán sajtóközlemény készült és került kiküldésre.
https://csalad.hu/projektek/egyedulallo-szakkonyvek-a-megkesett-fejlodesu-gyermekekert
2021. július 1-jén Kossuth Rádió – Vendég a háznál – Autizmus témában adott interjút Csepregi András szakértő, Kereki Judit a Gyermekút projekt szakmai vezetője és Keresztesi Koppány érintett szülő.
Szegeden az ODÚ Központ fejlesztőpedagógia munkáját szakmai kiadványokkal támogatta a Családbarát Magyarország Központ európai uniós finanszírozású kiemelt projektje (Gyermekút projekt). A kiadványokat Dr. Kereki Judit a projekt szakmai vezetője adta át a központ vezetőjének a helyszínen, 2021. július 21-én.
https://youtu.be/Bh7JrPXooHI (Szeged Tv)
https://youtu.be/wWFH27KEhzk (Rádió88)
2021. szeptember 30-án Dr. Kereki Judit az EFOP-1.9.5. „A kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése” (Gyermekút) projekt szakmai vezetője és Futó Gabriella a projekt szakmai szakértője interjút adott a Kossuth Rádióban, ahol bemutatásra került a projekt keretében kifejlesztett Gyermekút módszertani kézikönyv.
Gyermekút képzés a kisgyermekeket a születéstől az iskolába lépésig ellátó szakembereknek biztosít kiváló lehetőséget a szakmai fejlődésre, együttműködésre. Az újra induló ingyenes képzésről Dr. Kereki Judit a Duna TV Család-barát műsorában beszélt 2021. október 28-án.
Az iskoláskor előtti eltérő, megkésett fejlődésű gyermekek és családjaik hatékonyabb ellátását szolgálja a Családbarát Magyarország Központ európai uniós finanszírozású Gyermekút projektje. A kiemelt program keretében kapott segítséget szakmai kiadványok formájában a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara, illetve az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara. A könyvek átadására Pécsen 2021. november 15-én, Sopronban 2021. november 17-én, Budapesten pedig 2021. november 30-án került sor.
https://csalad.hu/csaladban-elni/workshopokkal-szakkonyvekkel-a-megkesett-fejlodesu-gyermekekert
http://www.pecsi-hirhatar.hu/hirek/workshopokkal-szakkonyvekkel-a-megkesett-fejlodesu-gyermekekert
https://univpecs.com/egyetemi_elet/workshopokkal_szakkonyvekkel_megkesett_fejlodesu_gyermekekert
https://csalad.hu/csaladban-elni/segitseg-a-szakembereknek-pontosabb-valasz-az-aggodo-szuloknek
https://www.enyugat.hu/cikk/15898_a_kisgyermekek_fejleszteset_segiti_a_gyermekut
Az eseményekről a helyi televíziók is beszámoltak.
https://youtu.be/ngKYtVl3z5M (Pannon Tv)
https://www.youtube.com/watch?v=yfOTJ9hLiOk&t=244s (Sopron Tv)
2021. december 4-én dr. Kereki Judit interjút adott a Kossuth Rádió/Európai idő műsorában, és a Magyar Katolikus Rádióban, ahol a Gyermekút projektről beszélt.
2021. december 14-én a Kossuth Rádió/Napközben műsorában a társaság ügyvezetője Dr. Szuromi-Kovács Ágnes, a Gyermekút projekt szakmai vezetője Dr. Kereki Judit beszéltek a projektről, Jázmin Csilla, mint érintett szülő szintén szerepelt a riportban.
2022. márc. 4. A plüssjáték is társ a bajban – helyszíni riport az ukrán határról
Bőröndökkel és hátizsákokkal megpakolva érkeznek az ukrajnai háború elől menekülők a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Barabás határátkelőhelyhez. A faluban a Katolikus Karitász szervezi és koordinálja az ellátásukhoz kapcsolódó feladatokat, a helyiek, a segélyszervezetek és az önkéntesek bevonásával. Segítenek, hogy minél hamarabb biztonságos és megnyugtató körülmények közé kerüljenek a bajbajutottak.
A Családbarát Magyarország Központ munkatársai, Bartos Andrea projektigazgató, Kereki Judit, a Gyermekút projekt szakmai vezetője és Zombori Gábor operatív igazgató hajnalban két autónyi adománnyal kelt útra, gyümölcsöket, higiéniai termékeket és konyhai eszközöket szállítottak Barabásra.
https://csalad.hu/csaladban-elni/a-plussjatek-is-tars-a-bajban-helyszini-riport-az-ukran-hatarrol
2022. március 18. Fejlesztés, együttműködés, tájékoztatás - Így segítjük a családokat
– Ha kell, közvetlenül segítjük a kisgyermekes szülőket abban, hogy a munkát és a magánéletet minél többen össze tudják hangolni – jelentette ki Dr. Szuromi-Kovács Ágnes, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője a nők szerepének erősítéséért és a nemek közötti egyenlőség előmozdításáért dolgozó szervezet, a Nők Helyzetét Vizsgáló ENSZ Bizottság (The Commission on the Status of Women – CSW) konferenciájának kísérőrendezvényén .
– Segítünk az olyan kis családtagoknak is, akiknek az egészséges élet sok munka és hatalmas küzdelem. Gyermekút projektünk az eltérő fejlődésmenetű gyermeket nevelő szülőket és a gyermekeket fejlesztő, gondozó szakembereket segíti. Összesen 12 ezer szakembert képeztünk 28 féle képzésen, és 37 módszertani anyag született – fejtette ki Dr. Szuromi-Kovács Ágnes.
https://csalad.hu/csaladban-elni/fejlesztes-egyuttmukodes-tajekoztatas-igy-segitjuk-a-csaladokat
2022. április 8. „A szülőséget a gyermekkel együtt tanuljuk”
– A szülő a gyermekének a legjobb megfigyelője, ezért ha úgy érzi, hogy valami a kicsinél másképp alakul, mint a kortársainál, akkor bízzon a megérzéseiben és forduljon szakemberhez – tanácsolta Dr. Kereki Judit, a Családbarát Magyarország Központ Gyermekút projektjének szakmai vezetője a Duna Televízió Család-barát magazinjában.
– Ha úgy érzi, hogy valami a gyermekénél másképp alakul, mint ahogy a játszótéren a többi gyereknél látja, akkor bízzon magában annyira, hogy elébe menjen a dolgoknak és forduljon szakemberhez – tanácsolta a Gyermekút projekt szakmai vezetője.
https://csalad.hu/csaladban-elni/a-szuloseget-a-gyermekkel-egyutt-tanuljuk
2022. április 6. “Most már merek hinni” – út a talpra állásig
Jázmin Csilla érintett édesanyaként pontosan tudja, milyen sokat jelent az időben elkezdett korai fejlesztés az eltérő, megkésett fejlődésű gyermekek számára. Kislánya egy különösen ritka genetikai betegséggel született, ám a komplex terápiás programnak köszönhetően a kis Fruzsina állapota az elmúlt másfél évben látványosan javult. Mi több, a most hároméves lányka, ha minden jól megy, már az egészséges kortársai között ismerkedhet az óvodai élet szépségeivel.
A főtevékenységei mellett nevelési tanácsadást és logopédiai ellátást is végez az intézmény, amely tavaly nyáron a Családbarát Magyarország Központ Gyermekút projektjének keretében több szakmai kiadvány formájában kapott segítséget. A szóban forgó, fejlesztőpedagógiai munkát segítő módszertani szakkönyvek kidolgozásában az Odú munkatársai is részt vettek.
https://csalad.hu/csaladban-elni/most-mar-merek-hinni-ut-a-talpra-allasig
2022. május 16. „A Gyermekút az ötödik gyermekem!”
– A Gyermekút projekt megvalósulásával egy nagyon komoly álmom vált valóra – mesélte munkájáról Dr. Kereki Judit, a projekt szakmai vezetője.
A Családbarát Magyarország Központban Dr. Kereki Judit szakmai vezetésével fut A kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése, a Gyermekút elnevezésű projekt. A program elsődleges célja, hogy a fogantatástól az iskolába lépésig tartó időszakban támogassa azokat a családokat és gyermekeket, akik segítségre szorulnak és keresik az ellátórendszer megfelelő állomásait.
https://www.csalad.hu/csaladban-elni/a-gyermekut-az-otodik-gyermekem
2022. május 20. A gyermek egész életére hatással van a korai felismerés
Az iskoláskor előtti gyermekek 17 százalékát érinti fejlődési megkésettség vagy eltérés. Nekik segít a Családbarát Magyarország Központ Gyermekút projektje.
Az eltérő, megkésett fejlődésű kisgyermekek és családjaik hatékonyabb ellátását támogatja a Családbarát Magyarország Központ európai uniós finanszírozású Gyermekút projektje (Kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése, EFOP-1.9.5-VEKOP-16-2016-00001).
https://csalad.hu/csaladban-elni/a-gyermek-egesz-eletere-hatassal-van-a-korai-felismeres
2022. május 24. Hatalmas lépések a Gyermekúton
Óriási előrelépésként értékelték a szakemberek a Gyermekút projekt hazai ellátórendszerben elért eredményeit az ötéves program zárókonferenciáján.
A Családbarát Magyarország Központ Gyermekút elnevezésű projektje Dr. Kereki Judit szakmai vezetésével érte el eredményeit. A hivatalos nevén A kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése című program elsődleges célja, hogy a fogantatástól az iskolába lépésig tartó időszakban támogassa azokat a családokat és gyermekeket, akik segítségre szorulnak és keresik az ellátórendszer megfelelő állomásait a védőnő, a gyermekorvos, a bölcsődei kisgyermeknevelő vagy akár a korai fejlesztést végző szakember által szegélyezett úton.
– A 2017-ben indult Gyermekút projekt legnagyobb feladata az ágazatok közötti együttműködés és összhang megteremtése volt. Célként tűztük ki, hogy olyan gyermekutat írjunk le, amelynek segítségével a szakemberek a megfelelő ellátóhelyre tudják irányítani a szülőket és a gyermekeket, egyértelmű utat mutatva ezzel a családoknak. A módszertani anyagok és a protokollok becsatornázása, a szakemberek képzése lezajlott, de ha kicsit előretekintünk, már a projekt folytatása is megfogalmazódott. Szeretnénk kialakítani regionális módszertani központokat és elmélyíteni az összegyűjtött ismeretanyagot. Köszönetet szeretnék mondani a projektben dolgozó szakemberek munkájáért, a konzorciumi partnerek együttműködéséért, a szakpolitika és az intézményvezetés hozzáállásáért és támogatásáért. Nagyon hálás vagyok, hogy ez a projekt ilyen módon megvalósulhatott – zárta gondolatait a szakember.